Barış Sk. No:2B  Ihlamur
 Beşiktaş, İstanbul 

©2023 by Bread. Proudly created with Wix.com

%100 ekşi mayalı lezzetler

'den

Ekşi mayalı ekmek, insanoğluna sağlıklı ve uzun bir ömür için değişmeyen formülünü cömertçe sunan kadim bir bilgelik içerir. Ekşi maya, çeşitli unlar, su, tuz ve diğer lezzetlendiriciler bir zanaatkarın bilgeliği ile her biri eşsiz ekmeklere dönüşür.  Binlerce yıllık kültüre sahip ekşi mayalı ekmek yapımı el emeği, zaman ve kıymetli ritüellerin eseridir. Her bir ekşi mayalı ekmek, zanaatkarının bilgeliğini taşır.

%100 Ekşi maya ile zanaatkar elinde yoğurulmamış ekmek artisan değildir. İyi bir şey yapıp, sofranıza ekşi mayalı ekmek almak istediğinizde karşınıza çıkan alternatifler yanıltıcı olabilir. Ekmeğinizin sadece ve sadece ekşi maya ile mayalandığından emin olmak istersiniz... hangi unlardan ne kadar içerdiğini bilmek... lezzet veren her malzemenin kalitesini sorgulayabilmek... ekmeğinize bilgeliğini katan zanaatkarı tanıyabilmek istersiniz... Hayatınızda iyi bir şey'in olması güven verir.

İyi bir şey tüm bu soruları dürüst ve şeffaf olarak cevaplayan artisan lezzetler sunmak için hayata geçmiş tutku dolu bir markadır. 

hayat boyu 

'ler yapma arzusu

Merhaba, ben Serpil Onaran...

Yıllardır iyi şeyleri keşfetme ve her şeyin iyisini yapmayı arzulamış biri olarak, şimdilerde profesyonel görevlerime devam ederken, hobisini ve tutkusunu işine çeviren bir girişimci olarak karşınızdayım.

Ekmek kültürünün çeşitliliği ve tarihçesine duyduğum ilginin beni bu noktaya getirmesini beklemediğimi itiraf etmeliyim. Ekşi maya ile tanıştıktan sonraki günlerde tutkumu bir zanaatkar gibi yoğurup beslediğimi farkettim. Fırına giren her şeyin iyi malzemeler ve yoğun emek ile nasıl da lezzetlendiğini gördükçe ilgim daha da arttı. Artık ekmekler ve diğer lezzetleri benim gibi evine "iyi bir şeyler" götürmeyi arzu edenler için üretiyorum. 

Bir yandan profesyonel danışmanlık yaptığım için, haftanın sadece belirli günlerinde atölyede üretim yapabildiğimi belirtmek isterim. Belki, toplantıda olduğum için aramanıza cevap veremeyebilir ya da ellerim hamurlu olduğu için e-postalarınızı hemen okuyamayabilirim; Ancak sizinle ekmek ve diğer iyi şeyler hakkında konuşmayı çok arzu eder ve mutlaka size dönüş yaparım.

Sevgilerimle,

'in yolculuğu

makedonya'dan istanbul'a

2016 kışından bu yana Nişantaşı'ndaki evimizde ailem ve arkadaşlarım için ekşi mayalı ekmek pişiriyorum. İlk zamanlar hobiden ibaret olan bu tutkuyu ateşleyen bir diğer hikaye de Usturumca'dan İstanbul'a uzanan aile yadigarı mesleğimiz ve mayalarımız oldu. Ekşi mayaların tarihini merak edip kurcaladıkça, Fırıncı İbrahim Efendi'nin mirasını yeniden hayata geçirmek beni daha da heyecanlandırdı. 

 

Hikayenin özü şöyle; 1924 Lozan Mübadelesi sırasında, Selanik'in 100 km kuzeyindeki Usturumca’da fırıncılık yapan İbrahim Efendi, Bursa, Trilye’ye göç eden ailelerin arasındadır. Bursa'da eşi Pembe Hatun'un da desteği ile önce Trilye sonra Yıldırım Mahallesinde fırıncılığa devam eden İbrahim Efendi işini öyle tutku ile yaparmış ki soyadı kanununda "Pişirici" soyadını almış.

Nerden, nereye değil mi? Ben şimdilerde, Pişirici ailesinin gelini olarak ailenin mayasını, kültürünü ve tutkusunu devam ettirmenin  heyecanını ve gururunu yaşıyorum.